0

Twój koszyk jest pusty.

Autor rysunku

Motyw

Sortuj

Pocztówka bożonarodzeniowa – kocie święta

Pocztówka bożonarodzeniowa – kocie święta

4,90 PLN

Powiadom o dostępności

Karnet NC 0232

Karnet NC 0232

6,90 PLN

Strona 1 z 12 1 2 3

Tradycyjne kartki na Boże Narodzenie i ich historia

Wszystko ma swoją historię. A historia kartek świątecznych jest wyjątkowo długa i ciekawa.  Ludzie pisali sobie życzenia z okazji różnych świąt już na egipskich papirusach i w Chinach na czerwonym papierze kojarzonym z obchodami Nowego Roku. Dziś tradycja wysyłania kartek świątecznych do bliskich i znajomych wydaje się nam czymś bardzo oczywistym, a tymczasem pierwsza kartka świąteczna w Europie powstała zaledwie 170 lat temu! Została stworzona w Anglii, na zamówienie dyrektora muzeum, Sir Henry’ego Cole’a i co ciekawe, nie było na niej motywów typowo związanych z Bożym Narodzeniem. Kartka przedstawiała rodzinę siedzącą przy świątecznym stole i napis: „ A Marry Christmas and a happy New Year to You ”. Została wysłana w 1843 roku i jest uważana za pierwszą kartkę świąteczną na świecie!

Do Polski pierwsze karty świąteczne dotarły w końcu XIX wieku. W 1900 roku na łamach ówczesnej prasy ogłoszono nawet konkurs na polską nazwę tzw. kartki korespondencyjnej. Wygrał projekt Henryka Sienkiewicza, i tak pojawiło się - tak dobrze nam znane, słowo - pocztówka !

Mimo swojej długowieczności tradycyjne, papierowe kartki na Boże Narodzenie nie tracą na popularności – wciąż są wysyłane przez wielu z nas. Oferta kartek wigilijnych jest dziś bardzo szeroka. Kartki świąteczne na Boże Narodzenie wysyłamy do znajomych, rodziny, bliskich, ale także do współpracowników i firm. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz celebrujemy tradycję świąt Bożego Narodzenia. Często decydujemy się też składać życzenia bliskim za pośrednictwem SMS-ów, maili lub mediów społecznościowych. Takie rozwiązania są oczywiście szybkie i wygodne, ale brakuje im uroku papierowej pocztówki. Każdy z nas wie, jak różnią się nasze odczucia po otrzymaniu standardowego SMS-a z życzeniami, od tych które towarzyszą wyjmowaniu kartki ze skrzynki pocztowej i odczytywaniu tekstu napisanego własnoręcznie, i specjalnie dla nas, przez kogoś bliskiego. Może więc warto pamiętać o tej tradycji i w przedświątecznej krzątaninie zaplanować sobie czas na refleksję podczas wypisywania świątecznych życzeń?

Nietypowe kartki bożonarodzeniowe

Pierwsze kartki bożonarodzeniowe Ilustris były bardzo odmienne od tradycyjnych kanonów. To były czarno-białe grafiki ozdobione tylko cieniutką, złotą ramką. A ich tematyka była dość kontrowersyjna. Przedstawiały na przykład Mikołaje, Cikołaje i Imkołaje, albo maleńką postać nowonarodzonego Jezuska, pomiędzy dwoma wielkim stosami prezentów.

W Ilustris tworzymy kartki na Boże Narodzenie już od ponad 20 lat i wciąż udaje się nam wpadać na nowe pomysły, i znajdować nowe konteksty dla tradycyjnych świątecznych motywów. Staramy się przy tym pamiętać o charakterystycznym dla naszych czasów napięciu pomiędzy wyobrażeniem idealnych, rodzinnych świąt - w cieniu ogromnej, rozświetlonej choinki - a rzeczywistością naszej codzienności, w której pogoń za ideałami, cudzymi oczekiwaniami i wyobrażeniami wpędza nas często w raczej  mało świąteczny nastrój. Dlatego staramy się współodczuwać z naszymi odbiorcami i tworzyć kartki bożonarodzeniowe, które odzwierciedlają zarówno tę tęsknotę za magią tradycyjnych świąt, jak i dystans, i poczucie humoru, których wszyscy tak bardzo potrzebujemy w szybko zmieniającym się świecie, gdzie tradycyjne wartości zostają poddane ciężkiej próbie. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu podejściu każda świąteczna kartka z naszej kolekcji ma szansę znaleźć swojego odbiorcę, który odnajdzie w niej swoje własne emocje i refleksje, którymi chciałby się podzielić z bliskimi.

 

Kartki świąteczne dla firm

Warto zauważyć, że wraz ze zwyczajem wysyłania kartek do bliskich, pojawił się również zwyczaj wysyłania „oficjalnych” kartek świątecznych. W 1840 roku pierwsza taka kartka została stworzona na prośbę brytyjskiej rodziny królewskiej. A prawie 100 lat później ta praktyka została podchwycona także przez amerykańską głowę państwa.

Bardzo wcześnie pojawiły się także kartki charytatywne , sprzedawane przez organizacje charytatywne w celu zbierania funduszy. Ogromną popularnością w tym zakresie cieszą się od lat kartki bożonarodzeniowe Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, czyli UNICEF -u, czy kartki OXFAM -u , czyli międzynarodowej organizacji humanitarnej, zajmującej się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Jesteśmy dumni, że kartki Ilustris , autorstwa Andrzeja Tylkowskiego miały szansę znaleźć się w zaszczytnym towarzystwie kartek obu tych organizacji. Co roku projektujemy też kartki charytatywne i zajmujemy się koordynacją ich sprzedaży dla polskich organizacji humanitarnych, między innymi Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), SOS Wiosek Dziecięcych, czy Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Wygląda na to, że dziś to właśnie firmy przyczyniają się do podtrzymywania tradycji wysyłania kartek na Boże Narodzenie bardziej niż osoby prywatne. Kartka na Boże Narodzenie to często jedyna okazja, żeby podziękować klientom i kontrahentom, i wyrazić im wdzięczność za całoroczną współpracę. Dlatego cieszymy się, że naszymi pomysłami możemy wspierać także firmy. Czujemy ogromną satysfakcję, kiedy dzięki naszej pracy wydarza się choćby tak mały jak kartka świąteczna, życzliwy i serdeczny gest, przekazany od człowieka dla człowieka. Każdy jest wart naszego zaangażowania i naszej pracy :)

Polecamy także inne kartki okolicznościowe oraz artykuły, dzięki którym masz okazję sprawić swoim bliskim jeszcze większą radość:

 

Kartki na Boże Narodzenie

Powered by Comarch e-Sklep ®